Szczegółowe informacje o projekcie

Celem projektu jest zmniejszenie zjawiska przemocy w rodzinie poprzez zaplanowanie i realizację kompleksowego systemu przeciwdziałania przemocy zawierającego szereg różnorodnych, uzupełniających się działań skierowanych do osób uwikłanych w sytuację przemocy domowej: osób krzywdzonych, świadków i osób stosujących przemoc.
Działania projektu podejmowane są w zakresie zwiększania dostępności i podniesienia jakości usług na rzecz osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Projekt przewiduje też dystrybucję materiałów edukacyjno-informacyjnych dla uczestników każdego z zadań. Materiały dostosowane będą do tematyki i potrzeb każdej z grup.

Działania w zakresie zwiększania dostępności i podniesienia jakości usług na rzecz osób dotkniętych przemocą w rodzinie, w tym w zakresie poradnictwa specjalistycznego dla różnych kategorii ofiar.

Działania projektowe: 

 

Specjalistyczne konsultacje indywidualne.

Zdając sobie sprawę z potrzeby konsultacji indywidualnych oraz trudności z dostępem do pomocy specjalistycznej w Lublinie, w ramach projektu uwzględniliśmy dyżury specjalistów mające na celu wsparcie indywidualne uczestników poszczególnych zadań oraz objęcie pomocą osób, które z powodu ograniczonej liczby miejsc lub innych nie mogą wziąć udziału w działaniach grupowych. W ramach projektu oferujemy po 20 godzin w miesiącu konsultacji specjalistycznych z zakresu przeciwdziałania przemocy. Uczestnicy otrzymają odpowiednio dobrane materiały informacyjno-edukacyjne. Specjaliści dyżurujący w ramach projektu: prawnik, psycholog, pedagog, pracownik socjalny oraz poradnictwo rodzinne.
W ramach projektu dyżurują, w wymiarze 20 godz./miesięcznie

  • prawnik
  • psycholog
  • pracownik socjalny
  • pedagog
  • poradnictwo rodzinne

 Spis działań

Mobilny Punkt Informacyjno-Konsultacyjny dla osób dotkniętych lub zagrożonych przemocą w rodzinie.

Postanowiliśmy ułatwić i zwiększyć dostęp do informacji i poradnictwa specjalistycznego poprzez stworzenie Mobilnego Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego działającego w różnych dzielnicach Lublina.
Z konsultacji na terenie miasta będzie mógł skorzystać każdy zainteresowany tematem. Planowana jest organizacja 18 czterogodzinnych dyżurów konsultacyjnych na terenie miasta Lublina, w czasie których poza rozmową ze specjalistami będzie można pobrać materiały informacyjno-edukacyjne oraz zgłosić chęć udziału w warsztatach.
Spis działań

Otwarte Warsztaty Edukacji Prawnej dla osób dotkniętych lub zagrożonych przemocą.

Zajęcia mają charakter warsztatowy i kładą nacisk na praktyczne wykorzystanie nabytej wiedzy z uwzględnieniem najnowszego orzecznictwa i praktyki sądowej. Przewidzieliśmy sześciomiesięczny cykl warsztatów dla wszystkich zainteresowanych tematem. Zakres tematyczny warsztatów obejmuje zagadnienia takie jak:

  • Zjawisko przemocy w rodzinie a polskie regulacje prawne;
  • Procedura Niebieskiej Karty jako pierwszy krok w walce z przemocą w rodzinie;
  • Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i postępowanie przygotowawcze;
  • Postępowanie karne na etapie sądowym;
  • Instytucja małżeństwa a przemoc w rodzinie;
  • Dziecko w rodzinie dotkniętej przemocą;
  • Alimenty jako forma ochrony materialnej dzieci;
  • Alkoholizm oraz choroby psychiczne oraz uzależnienie od hazardu jako zjawiska towarzyszące przemocy;
  • Eksmisja sprawcy przemocy i wymeldowanie;
  • Instytucje udzielające pomocy ofiarom przemocy (wizyta w sądzie i na komisariacie policji).

    Spis działań

Warsztaty arteterapeutyczne dla dzieci (5- 10 lat) dotkniętych lub zagrożonych przemocą w rodzinie.

Dostrzegając potrzebę pracy ze wszystkimi członkami rodziny przygotowaliśmy autorski program pracy z dziećmi w wieku 5-10 lat zagrożonymi lub dotkniętymi przemocą w rodzinie. Celem zajęć będzie stworzenie przestrzeni do aktywnego i twórczego odreagowania trudnych emocji związanych ze zjawiskiem przemocy w rodzinie. W czasie warsztatów wykorzystywać będziemy metody i techniki arteterapeutyczne, przyjazne i niezwykle efektywne w pracy z najmłodszymi. Dobrane działania uruchamiają nowy, bezpieczny kanał ekspresji i idealnie nadają się do pracy w grupie dzieci.

 

Warsztaty arteterapeutyczne dla kobiet doświadczających przemocy w rodzinie.

Grupa przeznaczona jest dla kobiet doświadczających przemocy, które nie są świadome swoich własnych zasobów i możliwości radzenia sobie z przemocą w rodzinie, charakteryzują się zaniżonym poczuciem własnej wartości, niską samooceną, są wycofane społecznie i bezradne. Poprzez nasze działania chcemy osiągnąć u uczestniczek warsztatów: odkrycie osobistych zasobów, wzmocnienie poczucia własnej wartości, podniesienie samooceny, świadomość własnych praw, budowanie poczucia autonomii oraz budowanie poczucia bezpieczeństwa, poprawę funkcjonowania społecznego, radzenie sobie z trudnymi emocjami, planowanie przyszłości, określenie najbliższych celów życiowych. Zakładamy, iż efektem pracy terapeutycznej będzie wyjście z roli ofiary, większa świadomość własnych mocnych stroni zasobów, przełamywanie izolacji społecznej.
Spis działań

Trening umiejętności interpersonalnych dla par i małżeństw zagrożonych przemocą.

Program bazuje na metodzie Porozumienia bez Przemocy Marshalla B. Rosenberga, która jest szeroko wykorzystywana w mediacjach rodzinnych, małżeńskich, w rozwiązywaniu konfliktów między pracownikami. Warsztaty będą odbywały się w formie zajęć grupowych dla par, (maksymalnie 14 osób) zagrożonych przemocą z uwagi na negatywne, przemocowe wzorce relacji partnerskiej w rodzinach pochodzenia lub par zgłaszających pierwsze trudności w relacji, którzy nie znajdują konstruktywnych rozwiązań.
Spis działań

Pogadanki dla rodziców dotyczące przemocy wobec dzieci na terenie żłobków
i przedszkoli oraz szkół.

Celem zajęć przeznaczonych dla rodziców- jest przybliżenie uczestnikom tematyki związanej z przemocą psychiczną i fizyczną stosowaną wobec dzieci. Spotkania odbywać się będą w różnych placówkach oświatowych na terenie miasta Lublina, zwiększając tym samym dostępność usług i możliwość konsultacji ze specjalistą w dziedzinie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Na spotkaniach dystrybuowane będą materiały informacyjne (100 kompletów) w tematyce projektu oraz zaistnieje możliwość indywidualnej konsultacji z psychologiem oraz umówienia się na konsultacje specjalistyczne w CIK.  
Spis działań

Trening zachowań konstruktywnych dla osób doświadczających przemocy
w rodzinie.

Celem treningu jest rozwój konkretnych umiejętności interpersonalnych, które są pomocne we wprowadzeniu zmian w sytuacji przemocy. Szczególnie osoby doświadczające przemocy potrzebują wzmacniania wzorców zachowań i umiejętności pomagających radzić sobie z sytuacjami trudnymi w sposób konstruktywny. Uczestnicy treningu mają szansę rozpoznać dotychczasowe schematy postępowania oraz w warunkach bezpiecznych doświadczyć nowych.
 Spis działań

Uruchomienie grupy samopomocowej dla kobiet doświadczających przemocy w rodzinie.

Grupa samopomocowa dla kobiet – jest koniecznym ogniwem w systemie pomocy i psychoterapii ofiar przemocy domowej. Kobiety tworzące grupę samopomocową – wspierają się wzajemnie, pomagają sobie w pokonywaniu trudności i kryzysów, zdobywają wiedzę, wymieniają się informacjami, uczą się od siebie nowych sposobów konstruktywnych zachowań, przełamują izolację społeczną i poczucie wstydu. Praca grupy będzie odbywać się pod superwizją profesjonalisty posiadającego certyfikat psychoterapeutyczny PTP.  
Spis działań

Trening Zastępowania Agresji dla młodzieży (15-17 lat).

Trening TZA to metoda pozwalająca młodzieży nauczyć się stawiania czoła trudnym sytuacjom życiowym oraz rozwiązywania konfliktów bez przemocy. Redukuje negatywne emocje, pozwala działać produktywnie w sytuacji powodującej stres i złość. Każde spotkanie to trening: umiejętności zachowań prospołecznych, kontroli złości, wnioskowania moralnego.
Spis działań

Warsztaty dla rodziców nastolatków przejawiających zachowania agresywne.

Zajęcia są skierowane do rodziców, których dzieci – nastolatki, przejawiają zachowania agresywne. Warsztaty są ściśle powiązane z Treningiem Zastępowania Agresji dla młodzieży i mają na celu równoległą pracę z rodzicami agresywnych nastolatków. Zajęcia nie tylko wspierają rodziców w ich umiejętnościach wychowawczych, ale też pomagają radzić sobie z konkretnym problemem, jakim jest agresja wśród młodzieży.
Spis działań

Indywidualne konsultacje dla osób stosujących przemoc.

Szansa dla osób zmotywowanych do zmiany postawy. Celem konsultacji jest zmiana niepożądanych zachowań wobec rodziny na rzecz zachowań konstruktywnych, opartych na wzajemnym zrozumieniu.
Spis działań

 

Superwizja dla pracowników CIK.

Osoby pracujące z ludźmi obciążonymi problemowymi sytuacjami życiowymi narażone są na ryzyko "wypalenia zawodowego", czyli zmęczenia pod wpływem przeżyć, współodpowiedzialności za innych, czy też uzależniania oceny swojej pracy od zachowań innych osób (klientów). Wypalenie zawodowe może objawiać się niechęcią do pracy, rutyną i spadkiem skuteczności działań podejmowanych w relacji z klientem. Celem superwizji jest pomoc terapeucie w przyjrzeniu się jemu własnemu doświadczeniu w pracy z klientem, ewentualnym przeszkodom w tym kontakcie leżącym zarówno po stronie samego terapeuty jak i klienta, jak również zapewnienie wysokiej jakości świadczonych usług. Superwizja dla pracowników CIK pozwoli zwiększyć kompetencje i skuteczność pomocy udzielanej klientom.  
Spis działań

Remont mieszkania interwencyjnego CIK.

Dokończenie prac remontowych w miejscu schronienia, najczęściej kobiet z dziećmi, ofiar handlu ludźmi oraz dla osób w ostrych kryzysach powstałych w związku ze zdarzeniami losowymi.  
 Spis działań